تبلیغات
سایت تخصصی آكواریوم و نگهداری از ماهی های آب شور و شیرین - عوامل اصلی در نگهداری یك آكواریوم

امروز:

عوامل اصلی در نگهداری یك آكواریوم

» نوع مطلب : همه چیز درباره آكواریوم،ماهیهاو جانداران آبی ،

پس از تهیه آكواریوم و تامین وسایل مورد نیاز اولیه كه برای نگهداری و حفظ سلامت ماهیان آكواریومی ضرورت دارد توجه و رعایت برخی از نكات باعث داشتن ماهیان زیبا و شاد میشود كه رضایت هر بیننده ای را به خود جلب مینماید. این عوامل عبارتند از :

1- اكسیژن كافی
اكسیژن مورد نیاز ماهیان زینتی را بایستی توسط گیاهان آبزی و تهویه مداوم آب آكواریوم بوسیله پمپ هوا و بطور همزمان تأمین نمود كمبود اكسیژن خطرناكترین عاملی است كه باعث تلفات سریع ماهی درآكواریوم میشود .عواملی كه در تأمین اكسیژن بطور مستقیم و غیر مستقیم دخالت دارند عبارتند از:

تعداد ماهی در آكواریوم:
هر چه تعداد ماهی در آكواریوم زیادتر باشد تولید اكسیژن نیز در آن بهمان نسبت بایستی بیشتر باشد .اكثرا هر جفت ماهی به حدود 20 الی 50 سانتی متر مربع از وسعت سطح آكواریوم نیاز دارد البته این مقدار به اندازه ماهی نیز بستگی دارد مثلا ماهی گوپی در حدود 20 سانتی متر به فضای آكواریومی نیاز دارد در حالیكه ماهی دم شمشیری بزرگ به حدود 50 سانتی مترفضا نیاز دارد. یك ماهی 9 سانتی متری در حدود 65 سانتیمتر فضا نیاز دارد در این فضای محدود فقط ماهیها زنده هستند و برای رشد و نمو به سه برابر این فضا نیاز دارند.

سطح آب آكواریوم

یكی دیگر از عوامل تولید اكسیژن سطح آب آكواریوم است كه هر چه سطح آب آكواریوم در مجاورت  هوا بیشتر باشد میزان تبادلات گازی و در نتیجه اكسیژن محلول در آب افزایش خواهد یافت . زیاد بودن سطح آب توانایی جذب اكسیژن هوا توسط ماهیها را در موقع قطع برق و كم شدن اكسیژن محلول در آب زیادتر خواهدكرد.
گیاهان آبزی
یكی از مهمترین عوامل تامین اكسیژن آب آكواریوم گیاهان آبزی هستندكه در مقابل تابش نور خورشید یا نور مصنوعی با عمل فتوسنتز تولید اكسیژن در محیط آبی می كنند.

2- نور كافی

گیاهان و ماهیها مانند اكثر موجودات زنده برای رشد و نمو و سلامت خود احتیاج به نور دارند. بیشتر گونه های ماهیان زینتی می توانند در نور كم سالم و زنده بمانند ولی رشد ، نمو و تولید مثل آنها ممكن است بطور طبیعی انجام نشود زمانی كه گیاه آبزی در داخل آكواریوم وجود ندارد باید آكواریوم روزانه چندین ساعت در معرض تابش نور قرار گیرد.
بنابراین همواره بایستی آكواریوم در جایی قرار گیرد كه روزانه باندازه كافی نور خورشید بطورغیرمستقیم به آن بتابد. در صورت استفاده از نور مصنوعی آكواریوم را در هر نقطه ای از اتاق می توانیم قرار دهیم اما در موقع تاریكی مطلق روشن كردن ناگهانی چراغ باعث ناراحتی ماهیها میشود و گاهی اوقات در اثر روشن شدن ناگهانی چراغ ماهیها از آكواریوم به بیرون پریده و باعث مرگ و میر خود میشوند.


3- درجه حرارت مناسب
اغلب مردم فكر می كنند كه ماهیان زینتی باید در درجه حرارت بالا نگهداری شوند ولی بعلت اینكه برخی گونه های ماهیان زینتی جزو گونه های مناطق غیراستوایی و یا معتدل محسوب میشوند نگهداری همه ماهیها در یك درجه حرارت یكسان كار درستی نمی باشد. ماهیها می توانند 5 تا 6 درجه تغییر حرارت را در حالت طبیعی و یا بصورت تغییرات طبیعی تحمل نمایند و بعلت اینكه در طبیعت در شبها دمای آب حداقل چند درجه از روز كمتر میشود این تغییر درجه حرارت تاثیر ناگواری بر روی ماهیها حتی ماهیهای باردار و یا تخم دار و نیز تخمها و نوزادهای آنها نخواهد داشت.
بطور كلی افزایش درجه حرارت آب از حد مجاز خطرناكتر از كاهش آن می باشد زیرا با افزایش درجه حرارت بهمان نسبت از اكسیژن محلول در آب كاسته خواهد شد. بطور كلی درجه حرارت لازم برای نگهداری ماهیان زینتی بین 22 تا 25 درجه سانتی گراد می باشد.


4-  بهداشت آكواریوم
آكواریوم در صورت تمیز و سالم بودن باعث لذت بیشتر آبزیان درون خود است. تمیز بودن آكواریوم و سلامت ماهیها تا حدودی لازم و ملزوم یكدیگر می باشند. مواد زائد غذائی حاصله از تغذیه غیر صحیح تابش بیش از حد نور تهویه نامناسب و عدم دقت كافی در گزینش و به كار بردن آنچه كه بایستی در داخل آكواریوم قرارگیرد باعث اختلال در كار آكواریوم و خراب شدن آب و نامساعد شدن محیط زیست ماهیها و سرانجام آماده شدن محیط برای رشد و نمو انگلها،  میكربها و سایر عوامل بیماریزا و در نتیجه از بین رفتن ماهیها میشود.


5-  تغذیه صحیح
تغذیه صحیح اثر بسیار مطلوبی در سلامت ماهیها و مقاومت آنها در برابر انواع بیماریها و انگلها دارد. هرچه شرایط داخل آكواریوم بهتر باشد ماهیها سالمتر بوده و در برابر بیماریها مقاومتر خواهند بود. هر ذره از مواد غذایی زائد در داخل آكواریوم می تواند باعث رشد و نمو عوامل ناخواسته و در نتیجه آلوده شدن آب گردد. این مواد نه تنها رشد و نمو میكربها و فیتوپلانگتونها را تسریع می كند بلكه باعث رشد و نمو قارچها و سایر عوامل آلودگی زا می گردند.
در تغذیه ماهیها بایستی دقت كافی بعمل آید تا پس از چند دقیقه هیچگونه غذای زائدی در كف آكواریوم باقی نماند. اگر به ماهی كمتر از نیازش غذا داده شود بهتر از این است كه آنقدر به آن غذا داده شود كه نتوانند بخورند و در كف آكواریوم جمع شود و باعث رشد و نمو باكتریها گردد.نوشته شده در : چهارشنبه 17 فروردین 1390  توسط : Admin .    نظرات() .

برچسب ها: آكواریوم آب شیرین ، آكواریوم آب شور ، روش نگهداری از آكواریوم ، تمیز كردن آكواریوم ، نظافت آكواریوم ، سیفون كردن آكواریوم ، روش سیفون كردن آكواریوم ، اطلاعات تخصصی آكواریوم ، مطالب آموزشی آكواریوم ، گیاهان آكواریومی ، دمای آب آكواریوم ، ماهی ، ماهی آب شور ، ماهی آب شیرین ، راه اندازی آكواریوم آب شور ، خرید لوازم آكواریوم ، تكثیر ماهی ها ،
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.